Největší nepřítel zahradníka: Praktické rady, jak porazit plevel jednou provždy
Vyžeňte plevel ze své zahrady
Zahradník má tři největší nepřátele na život a na smrt: krtka, slimáky a plevel. Poslední jmenovaný je snad jediný, kterého se při dobré a cílevědomé péči můžete zbavit. Musíte s tím ovšem začít na jaře.
Existují dvě možnosti. Buď na boj s plevelem rezignujete a budete se tvářit, že hospodaříte čistě ekologicky, nebo se do něj pustíte plnou silou.
V našich podmínkách je evolučně kolem dvou set rostlin považováno za plevel. Jedna věc je, že se plevel množí, druhá věc je, že se rychle přizpůsobí podmínkám a začne dominovat ostatním rostlinám. Je třeba ho tedy cíleně potlačovat.
Účinné herbicidy
Vsaďte na prevenci
- Prevence je základ: Při výsevu nového trávníku vybírejte travní směsi s nízkým obsahem plevelů. Tím si ušetříte spoustu práce a starostí do budoucna.
- Pravidelná údržba: Trávník sekejte na menší výšku, aby měla tráva více světla a tím se bránila přerůstání plevelů.
- Okopávání: Časté okopávání záhonů pomáhá redukovat plevel, který by mohl ovládnout vaše záhony.
- Nepouštět plevel na zahradu: Při přenášení nových rostlin do zahrady buďte obezřetní, aby se s nimi nedostaly semena plevelů.
- Ochranné fólie: Používejte ochranné fólie, které zabraňují růstu plevelů kolem nových rostlin.
- Sezónní péče: Na jaře a na podzim provádějte vertikutaci, kterou se připravíte na boj s plevelem.
TIP redakce HobbyKompas: Geotextilii může kromě kamenů ukotvit také pomocí speciálních plastových hřebů. Díky tomu zajistíte, že se folie nehne, ani během větrného počasí.
Ochranné folie
Nejhouževnatější plevele
Pampeliška lékařská: Plevel je zdravotně velmi účinný, ale na trávníku je nežádoucí. Plody mají padací chmýří, které snadno cestuje po zahradě.
TIP redakce HobbyKompas: Nejlepším způsobem, jak se pampelišky zbavit, je pravidelné sekání trávníku a důkladné vytrhávání rostlin i s kořenem. Její listy však můžete využít v salátech, neboť jsou bohaté na vitamíny a minerály.
Pýr plazivý: Tento plevel se rychle šíří a je obtížně odstranitelný. Jeho oddenky se rozrůstají pod zemí a vytvářejí husté koberce.
TIP redakce HobbyKompas: Použijte herbicidy zaměřené na vytrvalé plevele a pravidelně okopávejte záhony, abyste narušili jeho kořenový systém. Pýr se může využít v tradiční medicíně pro své diuretické účinky. Samozřejmě jen v případě, že ho předtím nebudete níčit chemickou cestou.
Kopřiva žahavka: Vyskytuje se v zahradách s bohatou půdou. Její odstranění vyžaduje důkladné okopávání a vytrhávání.
TIP redakce HobbyKompas: Noste ochranné rukavice a používejte lopatku pro vytrhávání rostlin. Kopřivy můžete kompostovat, protože obohacují kompost o dusík. Jejich mladé listy jsou vhodné i do čaje, do nádivky nebo jako špenát.
Šťovík tupolistý: Vytváří husté porosty a jeho odstranění vyžaduje vytrhávání i s kořeny.
TIP redakce HobbyKompas: Pro dlouhodobou kontrolu šťovíku je důležité pravidelné vytrhávání rostlin před tím, než začnou kvést a tvořit semena. Při vytrhávání se snažte vytáhnout celou kořenovou strukturu.
Pcháč rolní, neboli osel: Tento plevel má velmi hluboké kořeny, a proto je jeho odstranění velmi obtížné.
TIP redakce HobbyKompas: Nejlepší je použít speciální herbicidy, které pronikají hluboko do kořenového systému. Alternativně můžete pcháč opakovaně sečít, čímž oslabíte jeho kořeny.
Ptačinec žabinec: Roste rychle a šíří se semeny, které snadno cestují po zahradě.
TIP redakce HobbyKompas: Pravidelné okopávání a vytrhávání rostlin před kvetením zabrání šíření semen. Ptačinec je také jedlý a lze ho použít jako listovou zeleninu do salátů.
Pěkný trávník
Jednou z největších péčí je třeba věnovat trávníku. Zdravý trávník bez plevelů je základ každé zahrady. První sečení trávníku je poměrně náročné. Tráva by měla být maximálně deset centimetrů vysoká. Další sekání by mělo být pravidelné a na stejnou výšku, aby se trávník udržoval rovnoměrný a bez plevelů. Trávník také nezapomínejte občas přihnojit. Ideálně k tomu poslouží zahradní rozmetadla. Společně s nejoblíbenějšími sekačkami je najdete ve výbaru níže.
TIP redakce HobbyKompas: Věděli jste na jakou výšku je ideální trávník sekat, abyste zamezili klíčení plevele? Odpověď najdete ve článku zde.
Rozmetadla
Zkuste přírodní cestu
Na hubení plevele existují přírodně vyrobené přípravky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Jedná se o biologické herbicidy, které lze zakoupit v zahradních centrech. Důležitá je také mechanická likvidace plevele - vytrhávání plevele i s kořeny a pravidelné okopávání záhonů. Účinné je i vypalování plevele pomocí vhodných nástrojů. Vypalování má dlouhodobý efekt, protože působením tepla odumírají rostlinné buňky v plevelu.
Pro více informací o péči o zahradu a konkrétních produktech navštivte specializované obchody nebo jejich internetové stránky.
Dalších 5 osvědčených triků jak se zbavit plevele podle našich babiček najdete v článku zde!